Jagodzianki w Krakowie

WAŻNE: w Krakowie jagodzianki są z borówkami, bo właśnie tak Krakowianie nazywają jagody. Nie przeszkadza im to nazywać wypieków jagodziankami, choć są i tacy co mówią „borówczanki” 

Zaczyn, ul. Kościuszki 27 – piekarnia-instytucja, pionierzy rzemieślniczego pieczenia w Krakowie, wszystkie drożdżowe wypieki mają z najwyższej półki! Po jagodzianki (wegańskie!) od lat ustawiają się tu kolejki! Nic dziwnego, bo są pyszne.

Breaking Bread, ul. Stachowskiego 4 – ukryta na parterze osiedla mała piekarenka jagodzianki wypieka duże i treściwe. I wcale tym samym tematu jagód nie wyczerpuje, bo są tu także pyszne drożdżówki z jagodami obsypane całym owocowym plonem lata. 

Słodko i czule,  Juliusza Lea 5A – solidny faworyt na krakowskiej liście. Duże, ciężkie od jagód, słodkie i czułe jagodzianki! Obficie osypane kruszonką i delikatnie muśnięte lukrem, wysypujące się ze środka kuleczki zachwycą wszystkich miłośników jagodowego kawioru. Są w wydaniu maślanym i wegańskim.

Świeżo Upieczona Rodzinna Piekarnia Rzemieślnicza, Cystersów 26c/LU4 – masło, drożdże i miłość – wszystko to czuć w wypiekach Oli czyli założycielki Świeżo Upieczonej. Wspaniałe jagodzianki – bogate, szczere, pełne jagodowego kawioru.

Bun bakery, Dolnych Młynów 3 – ta piekarnia specjalizuje się w drożdżówkach, nic dziwnego że i jagodzianki ma warte grzechu – apetyczne, miękkie, pełne jagód i przyjemności!

Buka, Rakowicka 17/4B – ich nadziane drożdżówki, dostępne przez cały rok to już klasyk. W sezonowym wydaniu jagodowym warte każdej kalorii. Po brzegi wypełnione jagodami, obsypane zjawiskową kruszonka.

Piekarnia miejska, Kalwaryjska 26/II – spore, nadziane, hojnie obsypane kruszonką! Jagody aż się wysypują! Warte kolejek.

Cukiernia Starowicz, Świętego Wawrzyńca 32 – najbardziej oldskulowe w formie, a przy tym uczciwe i pyszne wypieki. Obecnie Wojtek, jako trzecie pokolenie tej cukierniczej rodziny, z powodzeniem weganizuje klasyczne pozycje cukierni i wprowadza nowe, cieszące się powodzeniem wśród krakowian wegańskie desery. W Cukierni zjecie zarówno wegańskie jak i tradycyjne klasyki polskiego cukiernictwa.

Kawiarnia Czyżyk, Orlińskiego 5/LU8, Kraków Czyżyny – jeśli bliżej Wam do Nowej Huty niż pod Kościół Mariacki – bez obaw, tez możecie cieszyć się uczciwą, rzemieślniczą jagodzianką! Czyżyk (na osiedlu Avia) nie szczędzi jagód w swoich wegańskich wypiekach i obficie posypuje je grubą kruszonką.