Jagodowy manifest

Dzień Jagodzianki – czas na wielkie święto przyjemności

Jagodzianki to symbol końca roku szkolnego i początku wakacji. Kwintesencja smaku beztroskiego lata i najsłodszych wspomnień. Najbardziej unikatowy polski deser na skalę światową!

Kojarzą się z beztroską, wakacjami, dzieciństwem. Wywołują dużo miłych wspomnień i są zwiastunem upragnionego wyczekanego lata w Polsce. Wielkie emocje jakie towarzyszą oczekiwaniu na pierwsze jagodzianki porównać można tylko z tymi przed Tłustym Czwartkiem. To dwa bardzo ważne i zarazem bardzo wymagające momenty dla cukierników w ciągu całego roku. Dla smakoszy i wszystkich wielbicieli sezonowych deserów – wielkie święto przyjemności. Inicjatywa Dzień Jagodzianki to przyznanie im wreszcie należnego dnia w kalendarzu.

 

Jagodzianki to nasz unikatowy skarb narodowy. Liczę, że inicjatywa Dnia Jagodzianki utoruje im drogę do wielkiej dyplomatycznej kariery kulinarnej poza granicami Polski. Przynajmniej na miarę koreańskiego kimchi.

 

Zwłaszcza, że jagodzianki nieustająco się zmieniają, są coraz ciekawsze i bardziej dopracowane. Odzwierciedlają wszystko to, co w danym momencie modne, skupiają bowiem trendy wśród smakoszy i cukiernicze tendencje. To już nie suche bułki maźnięte jagodowym dżemem jak kiedyś, erzac wakacyjnej przyjemności, ale często bardzo dopracowane wykwintne rzemieślnicze wypieki potrafiące zachwycić najbardziej wybrednych gurmandzistów. Od paru lat jagodzianki przechodzą podobną metamorfozę co pączki, zmienia się ich jakość i proporcje, ciasta ubywa na rzecz obfitego farszu. Popularność nowej jakości jagodzianek to bez wątpienia wypadkowa mody na rzemieślnicze wypieki i stojących za nią świadomych wyborów konsumenckich. Nowe zjawisko społeczne o szerokim zasięgu medialnym.

Dzień Jagodzianki ma na celu nie tylko zwrócenie uwagi na ten sezonowy wypiek, lecz także zrzeszać i promować miejsca, które specjalizują się w jego jakościowym wydaniu w całej Polsce. To także promocja całego sezonu na jagody i przepisów rodzimej kuchni, które mu towarzyszą. Dzięki współpracy ze smakoszami z całego kraju, specjalistami od kuchni, dziennikarzami, blogerami i autorami książek, powstaje wielka mapa jagodowych przyjemności. Znajdziecie ją na tej stronie jak i wszelkie inicjatywy krążące wokół Dnia Jagodzianki.

Data 2.07 naznaczona jest jagodową symboliką. Obchodzimy wtedy imieniny Jagody, a niegdyś i święto „Matki Boskiej Jagodnej”. Ludowe przysłowie mówi, że sezon na jagody zaczyna się po sobótce, w Noc Kupały, najkrótszą w roku. Niemniej w każdym zakątku kraju jagody pojawiają się w różnym terminie.